Zajima vas, jak to tu chodi s hromadnou dopravou? Zkratka je to zazitek!
A „zdlouha“?
Dalkova a mezimestska doprava
Busy jezdi vsude. A kam nejedou, muzete jet minivany, kterym se tu rika „colectivo“ nebo pick upy, tzv. „picop“.
Jizdne je vseobecne levne, ale autobusy se lisi pohodlim.
Muzete jet tzv. „chicken busy“, coz jsou casto barevne premalovalne drivejsi americke skolni autobusy. A plati zde heslo „vezmete si s sebou na palubu cokoliv chcete“, napr. slepice.
Pokud si chcete doprat trochu pohodli, ptejte se na autobusy znacky Pullman. Jezdi do hlavnich destinaci a stoji jen o trochu vice nez busy 2. tridy neboli „chicken busy“. V zadnem pripade se ale nedaji srovnat s mexickymi luxusnimi autobusy.
Vetsina mest ma vice nez jedno autobusove nadrazi nebo misto odkud busy odjizdeji. Navic autobusove spolecnosti mohou mit svoje vlastni terminaly. Takze je dobrodruzstvi najit to spravne misto odjezdu vaseho autobusu.
Jestlize cestujete nalehko, vezmete si zavazadlo s sebou do autobusu. Jinak ho daji na strechu nebo dolu do ulozneho prostoru autobusu a je treba ho hlidat celou dobu.
Dalkove busy maji jen zridka zachody na palube, ale obvykle zastavuji na 20 minutove prestavky na jidlo. Pokud ne, ridic vam na pozadani zastavi u silnice.
Pri prechodu statnich hranic je potreba pocitat s casem na vyrizeni formalit. Nektere hranice zaviraji jiz brzy odpoledne, takze je nutne prenocovat v prihranicnim meste.
Vyvarujte se jizdy busem v noci z duvodu bezpecnosti. Vetsinou ale stejne autobusy v noci nejezdi.
Cennosti si berte s sebou na palubu a hlidejte si veci na preplnenych mistech, na terminalech a v precpanych autobusech.
Minivany „colectivos“ a pick upy „picop“
Podle guatemalskeho deniku Prensa Libre v Xele jezdi 600 autobusu, z toho 460 mikrobusu a vetsina je ve spatnem stavu. Posledni inspekci autobusu delali v roce 2005 a dalsi chystaji na unor roku 2009.
Mikrobusy jezdi preplnene a ridici neznaji slovo „plny“. Colectiva sbiraji lidi podel cesty a odjizdi, pokud jsou plne nebo pokud ridic usoudi, ze jen tak nekdo nenastoupi a uz je potreba odjet.
Pomocnici ridicu vyvolavaji zastavky, a „usazuji“ lidi do autobusu, tzn. cpou je odzadu, aby se veslo co nejvice lidi. Pokud chcete vystoupit, musite znat jmeno zastavky a vcas se prihlasit, ze chcete vystupovat. Plati se pri vystupu z minibusu.
Do standardniho minivanu, ktery ma oficialne zabudovanych 15 sedacek se vejde bezne 25 cestujicich guatemalcu. Za ridicem byva primontovana jeste jedna calounena deska na sezeni, nekteri cestuji zde dokonce stoji. Podotykam, ze jsou to malicti guatemalci.
Ja se, pri svych 171 centimetrech, skladam k sezeni jako sranky a vetsinou to odnese hlava, protoze nedokazu uhlidat vsechny casti tela a kabelku najednou. Cha, cha, cha....
Neni vyjimkou, ze mate pri jizde nekoho na zadech nebo vam nekdo skripne stehynko nebo raminko. Chi, chi, chi....
Nejvetsi vzruso je ale nastoupit do spravneho vozu a dojet tam, kam clovek potrebuje a take vcas vystoupit. Nejlepsi je, kdyz vas nacpou dozadu a pak musi pulka vozu vystoupit s vami a zase se naskladat zpet. Nikde v Xele jsem nesehnala seznam tras, kterymi mistni busy jezdi. Ani mistni kolikrat nevedi, kam ktery bus jede. Jizdni rady neexistuji. Ridici vykrikuji 2-3 zakladni zastavky na trase. Na autobuse je namelovane cislo trasy a cislo busu. Muze se ale stat, ze bus se stejnym cislem trasy a jinym cislem busu, vas doveze jinam nez jste chteli.
Ja napriklad nesednu do jineho busu, nez ktery ma cislo 16 a pokud pomocnik nevykrikuje „Maestro, Maestro...“ nebo take „Híper, Hospital, Maestro...“. Ale ne vsechny sestnactky jezdi az do ctvrti Maestro, takze musim byt vzdy ve strehu. Nejlepsi je, kdyz jdu z prace, je tma jak v pytli, horko tezko je videt cislo trasy nebo busu, protoze je namalovane na karoserii a neni osvetlene, nekdy je dokonce jen na zadni casti minibusu. A do zastavky najede najednou pet minibusu a pomocnici, jeden pres druheho, zacnou vyrvavat „Híper, Híper,... Esperanza,... Hospital,... Calvario,... Híper,... Hospital,... Maestro,... Híper,... Maestro...“. To se pak lehce stane, ze nez se nadejete, vas touzebne ocekavany minibus zmizi v dali.
Ten muj jezdi nastesti kazdych 10 minut, coz jsem zjistila pouhym sledovanim. Chi, chi, chi.... Ve vsedni den jezdi do 20 hodin, v nedeli do 19 hodin, a pak si muzete skubnout nozkou. Zadne kino, zadna diskoteka, zadna hospoda, pokud tedy nemate nekoho, kdo vas doveze autem. Na nekterych trasach ale jezdi i dele, i kdyz ne o moc.
Shuttle service
Na nekterych mistech Guatemaly provozuji tour operatori jejich vlastni dopravu. Vetsinou ma klimatizaci. Jezdi do popularnich destinaci zeme, jsou pohodlnejsi, rychlejsi a drazsi.
Taxi
Jen malo taxi ma taxametry a ceny mohou byt premrstene. Je nutne si domluvit cenu predem. Pokud se vam cena nelibi, odejdete, pak se vratte a smlouvejte, znovu odejdete a vratte se, dokud se nedostanete na rozumnou cenu.
Letadla
Mezinarodni letiste je v Guatemala City a Santa Elena-Flores.
Narodni letiste v Coatepeque, Cobán, Huehuetenango, Playa Grande, Puerto Barrios, Quetzaltenango, Quiché, Retalhuleu a Río Dulce. Lety, ktere maji pevny letecky rad funguji pouze mezi Guatemala City a Flores.
Je mozne pujcit si kolo v Antigue, Flores, Panajachelu a Quetzaltenangu a vyrazit nezavisle nebo s cestovni kancelari.
Jezdete opatrne, protoze mistni ridici nejsou na cyklisty zvykli.
Lod
Rychle motolode se zde jmenuji „lanchas“ a jsou bezne na jezere Atitlan a mezi Puerto Barrios, Lívingston a Río Dulce.
Nekolik guatemalskych prirodnich rezervaci a archeologickych nalezist je pristupnych pouze po vode.
Auto a motocykl
Je mozne si pujcit auto na letisti v Guatemala City, v Antigue a Quetzaltenangu. Motocykl si muzete pujcit take v Panajachelu.
Pred cestou do Stredni Ameriky si zkontrolujte, jestli potrebujete mezinarodni ridicksky prukaz nebo vam staci evropsky.
K pujceni auta potrebujete pas a ridicsky prukaz. Nektere spolecnosti pujcuji auta, pokud je ridici vice nez 21 let, nektere az od 25 let veku.
Ve vetsine pripadu je levnejsi udelat si rezervaci pres internet, i kdyz je to ten samy den ve vedlejsi internetove kavarne!
Je nutne mit pojisteni!
Budte priparveni na policejni kontroly a vzdy mejte vase doklady pri ruce.
Vyvarujte se jizdy v noci z duvodu bezpecnosti!!!
Vetsinou nejsou dovoleny prejezdy hranic s pujcenymi automobily.
Vzhledem k tomu, ze autobusy jezdi hodne casto, vyplati se pronajmout auto pouze na mene dostupna mista.
Stopovani
Tak jak zname stopovani v Evrope, neni v Guatemale bezne, protoze neni bezpecne. Pokud neni dostupny autobus nebo jezdi jen sporadicky, je mozne pouzit pick up nebo jine auto, ktere nahrazuje mistni verejnou dopravu. Stoupnete si k silnici, drzte ruku nahore a nekdo zastavi. Plati se stejne, jako by to byl bus a jizdne bude obdobne.